Кожен десятий проблемний ЖК можуть знести - квартир з чорного списку кинуться спішно позбуватися


Минулого тижня Кабінет міністрів України затвердив порядок формування переліку довгобудів – місцева влада має скласти такі списки протягом п'яти місяців. Інвентаризація проблемних об'єктів житлової нерухомості, як очікується, стане першим кроком на шляху до вирішення всієї проблеми.

Однак у фахівців виникли питання щодо критеріїв, за якими житлові комплекси включатимуться до переліку довгобудів, та побоювання, що список таких об'єктів вийде далеко не вичерпним.

Для покупців квартир більшості ЖК, де сильно затримується введення в експлуатацію, включення будинку до "чорного списку" дійсно може наблизити вирішення житлового питання.

Водночас є й невеликі шанси, що до переліку можуть потрапити небезнадійні об'єкти, але які підпадають під критерії довгобуду – у результаті їхні інвестори можуть розпочати масовий перепродаж квартир, а ціна квадратного метра там дещо впаде.

Критерії відбору до чорного списку

Відповідно до порядку, до переліку довгобудів мають бути включені об'єкти, що відповідають чотирьом нижчезазначеним критеріям. Важливо, що об'єкт повинен одночасно характеризуватись усіма цими критеріями:

  • фінансування будівництва здійснювалося з використанням коштів фізичних та юридичних осіб - тобто за гроші покупців, у тому числі через Фонд фінансування будівництва;

  • об'єкт будівництва не був прийнятий в експлуатацію через два роки від запланованої дати, зазначеної у проектній документації або у договорі, відповідно до якого залучено кошти фізичних та/або юридичних осіб;

  • на об'єкті протягом двох років не проводяться будівельні роботи;

  • об'єкт відповідає класу наслідків (відповідальності) CC2 та СС3 – тобто повинні мати щонайменше 5 поверхів. Водночас, об'єкти класів СС1 (до 4 поверхів включно) до переліку не увійдуть.

Складання переліку покладено на обласні державні адміністрації – про початок його формування вони мають сповістити громадян на своїх офіційних сайтах до 25 грудня. Інформацію для формування списку можуть подавати самі громадяни – фіз- та юрособи.


18.01.2022