Доступне житло: вступив в силу закон для підтримки іпотеки


27 травня, набув чинності закон №1434-IX (законопроект №5308) про внесення змін до закону про держбюджет на 2021 рік щодо впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом. 

Закон передбачає випуск Мінфіном ОВДП для подальшого придбання в держвласність в обмін акцій додаткової емісії компанії "Укрфінжітло". Зокрема, для забезпечення громадян житлом та врегулювання питання діяльності компанії в зв'язку з приєднанням до неї Державної іпотечної установи (ДІУ). 

 У зв'язку з цим передбачені зміни закону про держбюджет щодо збільшення планового показника ОВДП на 20 млрд грн. 

 У пояснювальній записці до проекту закону автори відзначили, що наказом Мінфіну від 24 грудня минулого року засновано ПрАТ "Укрфінжітло". Метою його діяльності є забезпечення функціонування ринку іпотечного кредитування. 

 При цьому з 2004 року на ринку діє Державна іпотечна установа, основним завданням якого визначено рефінансування іпотечних кредиторів, в тому числі за рахунок коштів, що надійшли від розміщення цінних паперів. 

За роки діяльності установа рефінансувала більше 10 тис. кредитів на суму близько 2 млрд грн. Однак з 2015 року структура практично призупинила операції з рефінансування іпотечних і надання фінансових кредитів. За підсумками 2020 року збиток ДІУ становить 4,65 млрд грн. 

  "З огляду на необхідність прискорення здійснення відповідних заходів та належної реалізації ініційованої президентом Володимиром Зеленським програми" Доступна іпотека ", підготовлений вказаний законопроект", - вказували автори документа. 

 Вони очікують, що в короткостроковому часу вдасться надати близько 8 тис. кредитів для придбання 12 тис. квартир з подальшою передачею їх у фінансовий лізинг.


29.07.2021