Вартість будинків може знизитись: в Раду внесли проект одночасного переходу прав на землю і будинок


В Україні скоро можуть бути введені нові правила купівлі нерухомості.  Депутати пропонують унеможливити її продаж у відриві від земельної ділянки, закріпивши це необхідністю одночасного оформлення договору на обидва об'єкти власності, яким би з них - землею або будинком - не цікавився б покупець.

В результаті новація повинна нівелювати основу для зловживань як з боку рейдерів, так і недобросовісних землевласників, а також здешевити вартість процедури.

Однак поки Верховна Рада схвалила лише автоматичний перехід прав на землю від продавця до набувача розташованої на її території будови, а всі інші нюанси правовідносин навколо землі проігнорувала.  В результаті закон може запрацювати не так, як було задумано, на що звернули увагу нардепи та зараз намагаються виправити пробіл. Згідно статистики UBR.ua приблизно 25% власників землі не є власниками нерухомого майна, яке розміщене на земельній ділянці. Цю ситуацію можна проілюструвати двома прикладами:
- власник землі склав договір оренди, а орендар на цій земельній ділянці побудував житловий будинок.  Згідно із законопроектом №0850, якщо він його продасть третій особі, то новий власник отримував право власності на землю;
- згідно з тим же актом, якщо дві фізособи стали спадкоємцями рівних частин землі, але один з них дав згоду на будівництво на цій ділянці будинку, і цей будинок був проданий, то у іншої особи заберуть половину частки цієї ділянки без складання будь-якого договору.
 


07.05.2021