Банки переважно кредитують квартири на вторинному ринку - опитування НБУ


Національний банк України (НБУ) оприлюднив на своєму офіційному сайті результати опитувань банків про обсяги іпотечного кредитування.  Публікувати дані фінансовий регулятор планує щомісяця.

 

 «Результати опитування - це самооцінка власних іпотечних портфелів банків, а тому вони можуть не збігатися з офіційною статистикою, розміщеної на офіційному веб-сайті НБУ в розділі« Статистика ».  Відмінності в першу чергу, обумовлені використанням банками для цілей складання цієї таблиці даних, в тому числі і з управлінської звітності.  Такий підхід точно відображає тип застави по кредитах а, отже, і сутність класифікації кредитів », - йдеться в повідомленні НБУ.

 

Результати опитування банків свідчать, що за 9 місяців 2020 року загальний обсяг видачі нових іпотечних кредитів збільшився на 16% до 2,3 млрд грн.

 

За даними Нацбанку, в 2020 році обсяги іпотечного кредитування зросли завдяки вищому середньому розміру кредиту.  На початку 2019 року він становив близько 490 тис. грн, у вересні нинішнього збільшився до 700 тис. грн.  Це середній розмір кредиту на купівлю житла, як на первинному, так і вторинному ринку.

 

Результати опитувань фінансових організацій показали, що вторинний ринок переважає за кількістю та обсягом кредитування.  У 2019 відсоток кредитів на вторинному ринку за сумою договорів склав 83, за кількістю - 85%.  Частка укладених іпотечних договорів у сегменті в 2020 році була 87% за обсягом і кількістю від всіх нових видач.

 

У поточному році середньозважена ефективна процентна ставка за новими іпотечними кредитами на вторинному ринку нижче, ніж на первинному.  За даними банків, у вересні 2020 року середня ставка іпотечного кредиту на вторинному ринку була 14,9, а на первинному - 18,2%.  У вересні поточного року близько 40% іпотеки укладено з фіксованою процентною ставкою, як за кількістю, так і за сумою.  На початку 2019 року їхня частка становила понад 75% всіх іпотечних договорів.

 

Лідирує з видачі іпотеки столиця.  За 9 місяців 2020 року в Києві підписано 953 договори на 835 млн грн (26% від загальної кількості і 37% від загальної суми кредитів).


15.12.2020