Ми працюємо

Пн-Пт: 9-18, Сб: 10-14

E-Mail

olimp.realty.group@gmail.com

Безкоштовний

+38(0432)55-88-55

Новини

Договір ренти і його особливості

Договори ренти представляють інтерес для власників житла похилого віку, у яких обмежені кошти для утримання нерухомості і належного життєвого забезпечення. Законодавці сформулювали положення ЦКУ про ренту так, що пріоритет отримали умови договору, які за погодженням встановили сторони.

 

Цей правовий принцип дозволяє сторонам сформулювати договір так, що передавши своє житло в ренту людина може жити в ньому і далі, після втрати права власності. Відмінність ренти з такою умовою від договору довічного утримання в тому, що винагорода за передачу житла надходить тільки у вигляді оплати. При договорі довічного утримання є обов'язковими виконання умов догляду і турботи про людину, яка передала своє житло іншій особі / особам. Також договір ренти цікавий молодим сім'ям та одиноким молодим людям, які зіткнулися з необхідністю отримати житло в стислі терміни, але ціни первинного і вторинного ринку їм поки недоступні.

 

Передача прав на майно за договором ренти може бути платною і безкоштовною. При платній передачі договір відбувається в два етапи. Перший етап забезпечує договір передачі прав за певну грошову суму. Її розмір сторони обчислюють як частку від оціночної вартості майна. Розмір частки встановлюється не менш діючого значення облікової ставки Національного банку України. Починаючи з 26.01.2018, облікова ставка становить 16%. Другий етап забезпечує договір про виплату ренти. Обидва договори підлягають нотаріальній реєстрації.

На практиці є можливість застосувати форму договору ренти, в якому послідовно прописані умови здійснення першого і другого етапу - угоду легалізує один документ.
Якщо права на майно передаються безкоштовно, сторони це нотаріально фіксують і укладають договір про рентні виплати.

Законодавці надали платнику ренти такі права:

1. Відчужувати передане йому під виплату ренти майно тільки за згодою одержувача ренти.
2. Якщо платник ренти справив відчуження житлової нерухомості за згодою одержувача ренти, то обов'язки платника переходять до покупця об'єкта.
3. У разі відчуження нерухомого майна до покупця переходять обов'язки платника ренти.
4. Право відмовитися від договору:
- умови договору, в якому не передбачена можливість відмови, нікчемні;
- сторони можуть встановити в договорі умови відмови платником ренти від договору.
5. Договір ренти припиняється через три місяці після дня, коли одержувачу ренти була вручена письмова відмова його платника. Обов'язкова умова для виконання цього правила - повний розрахунок між учасниками договору.

Законодавці окремо передбачили умови, на яких можлива відмова від договору платника безстрокової ренти. Платник може відмовитися від подальшої виплати ренти шляхом її викупу. Сторони визначають ціну викупу в договорі. В іншому випадку викуп нерухомості можна зробити по ціні, яка дорівнює річній виплаті ренти.

Одержувач ренти має право на розірвання договору в таких випадках:

- платник прострочив виплату ренти на термін більше року;
- платник ренти порушив свої зобов'язання щодо забезпечення виплати ренти;
- платник ренти визнаний неплатоспроможним;
- платник ренти не в змозі виплачувати ренту в обумовлені терміни і встановленому розмірі через явні істотні обставини.
Законодавці допускають розрив угоди і з інших обставин, якщо сторони передбачили їх у договорі.

Інші новини