Яке покриття необхідно використовувати для плоских дахів?


У галузі цивільного будівництва з недавніх пір ми стали свідками ренесансу мінімалістичних і гранично простих конструкцій, серед яких провідне місце займають будівлі з плоскими дахами. Як слід виконувати подібну конструкцію і з якого матеріалу необхідно виготовляти дахи таких будівель, причому так, щоб вони виконували свої функції максимально тривалий час?

Конструкція плоских дахів

Припустимо, що умови місцевості, в якій передбачається будівництво будинку, дозволяють використовувати на ньому плоский дах. В цьому випадку завжди необхідно пам'ятати про дві найголовніші речі: ефективність відведення води з такої конструкції (реалізувати цей процес набагато складніше в порівнянні з будівлями, дах яких має виражений ухил), а також тип матеріалу, який використовується для формування покриття. Перш ніж перейти безпосередньо до покриття, розглянемо кілька особливостей конструкції плоского даху. Даний тип даху володіє мінімально можливою конструктивною складністю, проте не відноситься до вентильованих споруд через те, що окремі шари його структури безпосередньо прилягають один до одного. На превеликий жаль, плоскі дахи дуже чутливі до впливу атмосферних чинників, так як гідроізоляція, яка перебуває безпосередньо над останнім поверхом, традиційно виконувалася з нетривких матеріалів. В даний час ситуація трохи змінилася в кращу сторону: верхні шари ізолюючої структури стали виконуватися із залученням твердих матеріалів. Проте, подібний дах, хоча і відрізняється простотою виготовлення, все одно продовжує належати до не найкращих рішень. Характеристики даху можна помітно поправити, якщо застосувати більш складну в реалізації плоску вентильований структуру, сформовану на додаткових кроквах, тобто використовувати конструкцію, яка нагадує нежитлову мансарду.

Покриття, використовувані в плоских дахах і дахах з невеликим кутом нахилу

В процесі реалізації плоского даху обов'язково слід звернути особливу увагу на тип матеріалу, який буде використовуватися для його покриття. У нашому розпорядженні є ряд матеріалів, які можна знайти у вільному продажу. Найбільшого поширення серед них отримали:

Широко відомий рулонний руберойд - матеріал з традиційним асфальтовим покриттям, нанесеним на картонну або скло тканинну основу. Головним недоліком руберойду вважаються досить складний монтаж і кілька незадовільних технічних параметрів. Руберойд найчастіше застосовується на дахах, кут нахилу яких не перевищує 20 градусів. Монтаж покриття зводиться до укладання трьох шарів руберойду і їх гарячого склеювання між собою спеціальним клеєм.

Модифікований рулонний руберойд з використанням полімерних матеріалів сучасний будівельний матеріал з додаванням полімерних складів. Їх застосування помітно покращують стійкість до впливу різних атмосферних факторів, надає матеріалу підвищену гнучкість і пригнічує ефекти старіння. Процес монтажу такого покриття зводиться до зварювання окремих шарів, що забезпечує їх міцне зчеплення між собою (з цієї причини модифікований руберойд іноді називають "звареним руберойдом"), практикується також наклейка на основу.

Металочерепиця - в разі звернення до цього типу покриття мінімальний кут нахилу даху не повинен бути менше 9 - 10 градусів. Якщо дах нашого будинку абсолютно плоский, то під черепицею має бути твердий шар зі звичайних дощок або ДСП, що є необхідною умовою досягнення герметичності і хорошої циркуляції повітря під покриттям.

Керамічна або цементна черепиця рекомендується для використання на дахах з кутом нахилу 30 градусів і більше. Проте, при правильному монтажі черепицю можна змонтувати на плоскому даху (мінімально допустимий кут нахилу 10 градусів). У цій області діє правило про те, що в міру зменшення кута нахилу пропорційно зростають вимоги до герметичності установки окремих плиток. Черепичне покриття вимагає жорсткої основи, яка виготовляється з дощок або деревостружкових плит, додатково покрите руберойдом або інший водонепроникною мембраною.

Правильно реалізований плоский дах відрізняється високою тривалістю експлуатації, має хороші естетичні параметри і демонструє стійкість до впливу шкідливих факторів навколишнього середовища. Проте, варто приділити належну увагу вивченню параметрів доступних покриттів і вибрати серед них те, яке найкращим чином відповідає нашим потребам.


20.06.2019