Як в Україні перевірити обтяження квартири в Єдиному реєстрі боржників при продажу на вторинному ринку


Перед реєстрацією угоди купівлі-продажу квартири покупець разом з нотаріусом повинні перевірити обтяження нерухомості.

У пункті 5 статті 2 Закону України №1952-15 «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та його обтяжень» в редакції від 07.03.2018 зазначено, що обтяження - це заборона розпоряджатися або користуватися нерухомим майном.

Заборона встановлюють на основі таких положень:

- відповідних вимог закону;

- на основі актів, прийнятих уповноваженими органами державної влади або їх посадовими особами;

- підстави для заборони визначені в договорі і виникли передбачені умови для введення обмежень.

Нотаріус перевіряє обтяження майна в момент підписання договору відчуження нерухомості. Для цього він за допомогою інструменту електронного доступу запитує інформацію в таких джерелах:

- Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;

- Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна;

- Державний реєстр іпотек;

- Єдиний реєстр боржників.

Якщо в державному реєстрі немає записів про обтяження об'єкта продажу, нотаріус договір реєструє.

В ході реєстрації договору відчуження нерухомості нотаріус показує покупцеві виписки з державного реєстру.

При підготовці договору відчуження житла покупець може самостійно перевірити записи про обтяження нерухомості, що купується в Єдиному реєстрі боржників. Доступ в нього відкритий і не вимагає оплати.

Для пошуку інформації необхідно заповнити відповідні графи електронного бланка, вказавши дані власника нерухомості, що продається. Програма стартує при натисканні кнопки «шукати».

Якщо перевіряючий не знає всі зазначені в бланку пошуку відомості, досить ввести в рядки ім'я і прізвище власника житла, що продається. В результаті пошуку відкриється список збігів по імені і прізвища. В цьому випадку визначати, зазначений чи ні в списку обтяжень власник квартири що продпється, покупець буде сам.

Продавцям і покупцям нерухомості треба враховувати, що уповноважені державні структури вносять записи до реєстру боржників і пов'язують їх з обтяженням нерухомості в результаті різноманітних незначних проступків. Причиною фіксації людини в ролі боржника, можуть бути:

  • рішення патрульної поліції про штраф за перевищення швидкості;

  • рішення місцевих органів влади про штраф за незаконну торгівлю в громадських місцях та ін.

Головна особливість Реєстру боржників - в ньому держава фіксує правопорушення, вчинені громадянами в повсякденному житті і не пов'язані з процесами ринку нерухомості.

Це означає - якщо власник квартири оштрафований, наприклад, патрульної поліцією за їзду на автомобілі з перевищенням швидкості, то на основі запису про штраф виникає обтяження його квартири. Поки штраф не буде сплачено і це не відіб'ється в відповідного запису в реєстрі боржників, квартиру продати не можна.


16.03.2019