Як змінилися норми споживання і тарифи на газ за 5 років


В Україні, за 5 років, вартість природного палива переглядалася тричі, а мінімальна заробітна плата і пенсія - 7 разів. В останніх числах травня поточного року уряд України прийняв рішення не підвищувати ціни на газ для населення до 1 серпня 2018 року. У Кабміні прийняли постанову № 415 від 30.05.2018. Так, в червні тариф на газ для побутових споживачів дорівнював 6,96 грн за кубометр.
Мінімальний тариф на газ в 2013 році був затверджений для споживачів з обсягом використання до 2500 куб. м газу і при наявності газового лічильника. До такої категорії, за нормами споживання актуальним в 2013 році, відносились українці, які витрачали газ для приготування їжі та підігріву води. При споживанні природного палива для опалення приватного житлового будинку площею в 100 кв. м, за нормою в 11 куб. м на 1 кв. м площі, витрата газу за 6 місяців становила 6600 куб. м. У такій ситуації вартість енергоресурсу була 2,248 грн або 2,473 грн за кубометр, в залежності від наявності газового лічильника. У нинішньому році діє єдиний тариф на газ для побутових споживачів в розмірі 6,96 грн за кубометр. За такою ціною відпускається енергоресурс для приготування їжі, підігріву води та індивідуального опалення.

За останні 5 років норми переглядались щорічно. Так, до цього року обсяги використання газу, на які нараховувались пільги та субсидії знизились мінімум на 55%.

У поточному році субсидії і пільги нараховуються на обсяги використання газу, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №409, остання редакція від 01.05.2018.
За аналізований період вартість газу для населення переглядалася 3 рази. Вводилися ліміти газу і пільгові тарифи на використання енергоресурсів для опалення житла. В опалювальному сезоні 2017-2018 рр. діяла єдина вартість газу для всіх побутових потреб. Також змінювався рівень доходу українців з січня 2013-го по січень 2018 року мінімальна заробітна плата і пенсія підвищувалися 7 разів.  
Розрахунки проводяться на підставі мінімальних тарифів на газ і норм споживання природного палива на одну людину при наявності тільки газової плити в житловому приміщенні, актуальних в 2013 і 2018 роках. У процентному співвідношенні підвищення рівня мінімальної заробітної плати на 1% (підвищення мінімальної зарплати - 224,6%, а витрат на оплату енергоресурсу - 223,52%) перевищує збільшення витрат на оплату газу при наявності тільки газової плити.

З огляду на зниження обсягів використання природного палива, на які нараховуються пільги і субсидії, українцям доведеться або економити енергоресурс, або доплачувати за перевищення норм споживання.  Знизити витрату газу для опалення можливо, запровадивши енергоефективні заходи в житловому приміщенні. Наприклад, шляхом заміни дерев'яних вікон на металопластикові, встановлення твердопаливних котлів і утеплення приватних будинків. У поточному році в Україні діє програма з енергоефективності, за умовами якої споживачам виплачується компенсація частини «теплого кредиту».  Розмір виплат, які перераховуються з місцевих бюджетів, залежить від регіону України. У державному бюджеті передбачена компенсація в розмірі: 20% - на заміну газових котлів; 35% - на утеплення житлового будинку та заміну вікон. Програма дозволяє українцям підвищити енергоефективність житлового будинку і знизити обсяги використання енергоресурсів.


10.03.2019