Тарифи на газ і світло перешкоджають будівництву «зелених» будинків


Українські будинки ще не скоро будуть допомагати своїм мешканцям економити на комуналці.  Будівельники явно не поспішають вкладатися в енергоефективність новобудов. У кращому випадку, впроваджуються лише деякі елементи: системи рекуперації повітря, конденсаційні газові котли та ін. За словами експертів, використання зберігаючих технологій є вигідним девелоперам і забудовникам тільки в тому випадку, якщо подальша експлуатація цих об'єктів ляже на їхні плечі.

Якщо об'єкт розрахований на продаж, економічного сенсу в енергоефективних заходи небагато.  Використання таких технологій в житловому будівництві знижує прибутковість девелопера на 30-45%.  Прибутковість же житлових проектів в категорії економ- і комфорт-класу за різними оцінками не перевищує 25%.

Енергозберігаючі технології в житловому будівництві можуть окупитися, наприклад, в проектах будівництва дохідних будинків.  Очевидно, що в умовах жорсткої конкуренції за покупця, деякі компанії свідомо йдуть на те, щоб в своїх проектах впроваджувати елементи енергозберігаючих технологій в будівництві, тим самим знижуючи очікувану прибутковість.

За даними експертів, частка житлових об'єктів в Києві з використанням елементів енергозберігаючих технологій на сьогоднішній день досягає 50% від загального числа споруджуваних будинків.  При цьому об'єктів комерційної нерухомості, що будуються за цими технологіями, всього трохи більше 5%. У регіонах справи йдуть ще гірше. Окупність інвестицій в енергозберігаючі технології в об'єктах комерційної нерухомості (ТРЦ, бізнес-центрів та ін.) На сьогоднішній становить до 10-12 років, а в житловому будівництві - до 15 років.


01.03.2019