Люди перепродують землю великим забудовникам


Українці кинулися скуповувати землю. За 2018 рік інтерес до заміських ділянок виріс майже вдвічі, пік продажів припав на листопад-грудень. Його активно підігрівали забудовники, які скуповували наділи у населення, щоб зводити багатоповерхівки.

До прикладу, структура купівлі-продажів в передмісті Києва виглядає наступним чином:
- 60% покупок - під зведення багатоквартирних будинків;
- 30% покупок - під індивідуальне і котеджне будівництво;
- 10% покупок - під інші потреби.

Цілком очевидно, що в ринок в руках будівельних компаній. Для них простіше провести скупку наділів у приватних осіб, ніж вести невпинну боротьбу за ділянки з місцевою владою. Де вони стикаються багатошарової бюрократією та корупцією.
Комерційні забудовники часом навіть готові переплачувати за землю.

Собівартість будівництва на «приватних» ділянках в середньому на 10% вище, ніж на орендованих. Але в більшості випадків забудовник може домогтися знижки до 15% за рахунок великого обсягу землі що купується. Наприклад, щоб побудувати повноцінний невеликий багатоквартирний житловий комплекс, забудовнику необхідно до 3-4 га. А для котеджного містечка територія забудови повинна бути не менше 5 га. Втім, це не означає, що перестали будувати самі люди. Жити у власному будинку в передмісті - мрія багатьох , і люди поступово її реалізовують. Чим активніше скуповують вони ділянки під особисті будинки і котеджі, тим більше дорожчає земля.


24.01.2019